Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 946 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Czas na zmiany!

środa, 23 lutego 2011 14:17

Kury, ptaki - mogą się nauczyć tylko tego, co mogło być ewolucyjnie przydatne.
Zwierzęta - uczą się tylko w sytuacjach naturalnych z ekologicznego punktu widzenia.
Ograniczenia u ludzi? Zabobony utrzymują się przez wieki!
Złudzenia kognitywne, np. paradoks Monty Hall.
Teoria podejmowania decyzji - ludzie działają racjonalnie tylko w naturalnym kontekście. Dlaczego? Ponieważ podejmowanie szybkich decyzji - silne emocje pobudzają układ limbiczny blokując procesy korowe.


Uzależnienie od wspólnoty koniecznej do przetrwania, długi okres dzieciństwa, prowadzi do konformizmu i wiary w autorytety.
Meta-myślenie wymaga wyjścia poza spójny system wierzeń i jest bardzo trudne.
Mózg nie służył do myślenia tylko zwiększenia szans na przeżycie.
Irracjonalne zachowania nie zostały wyeliminowane, bo nie miały dużego wpływu na przeżycie.
Rozwój technologiczny zmienił sytuację - złożone decyzje wpływają na losy całej ludzkości. Mechanizmy prowadzące do rozwoju umiejętności podejmowania złożonych decyzji możemy teraz znaleźć nawet w grach dla dzieci.

Należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń umysłu człowieka.
Ograniczenia pamięci krótkotrwałej - lepiej wypisać wszystkie argumenty za i przeciw.
Syndrom Fałszywej Pamięci: zapamiętane zdarzenia z przeszłości mogą ulec całkowitej przemianie, zmieniają się skojarzenia, na skutek sugestii tworzą się wspomnienia nieistniejących faktów.

 


Irracjonalność może też być wynikiem choroby mózgu lub tymczasowego zaburzenia.
Choroby mózgu są częstsze niż jakichkolwiek innych narządów…

Ale, czy choroby mózgu usprawiedliwiają wszystkie zachowania? Przecież nie każde chwilowo irracjonalne myślenie pretenduje nas do przyjęcia faktu, bycia chorym…

Człowiek posiada dylemat świata i plastyczności potrzebnej do nauki. "Przepowiadanie przyszłości" jest przydatne ewolucyjnie, dlatego reagujemy emocjonalnie na hipotetyczne odkrycie.
Utrwalenie "skrzywionego spojrzenia" na rzeczywistość - przesądów, uogólnianiania wyjątków.
Trudno przyznać się do błędu.
Uogólnienia mogą być zbyt szybkie.
Nasze decyzje są lepsze niż decyzje innych ludzi.
Potrzeba szczęścia mniej ważna, niż potrzeba przyznania racji.
Racjonalne tłumaczenie godzi w poczucie naszej własnej ważności - "Umiłowanie cudów opiera się na egoizmie" (Evans).

 


            Co do ludzkości niszczącej sama siebie... czyż fakty nie mrowia same za siebie - co roku znika polać (wielkości Portugalii) dżungli Amazońskiej, nieodwołalnie; światowa produkcja żywności jest tak wielka, ze w ramach sensownej redystrybucji moglibyśmy zaradzić głodowi i niedożywieniu na całym świecie - zamiast tego, tzw. "kraje rozwinięte" płacą swoim rolnikom, aby ci nie uprawiali ziemi. Dzieci, zamiast uczyć się gotowania, grają w farmville. W wielu krajach panuje nędza, niesprawiedliwość, korupcja, dyskryminacja, niewolnictwo (i nie myśl przypadkiem, ze ogranicza się to tylko do tzw. Trzeciego Świata); największym pomnikiem ludzkości widocznym z Kosmosu jest.... śmietnisko Nowego Jorku - i te stosy śmieci ciągle krosna (USA wysyła swoje odpady do Am. Łacińskiej, Unia Europejska do Rosji, Ukrainy, Polski...); prawa człowieka w wielu częściach świata istnieją tylko na papierze (każdy diament wydobyty w Brazylii kosztuje kilka indiańskich dusz); międzynarodowe koncerny traktują swoich pracownikowi w Trzecim Świecie jak śmieci...

Jak to zmienić? Edukacją! Rozwijaniem już u najmłodszych potrzeb dobrego traktowania innych, zdrowego odżywiania. Zachęcając dzieci do mądrych zabaw, do grania w gry aktywizujące i popierające pozytywne zachowania – np. picie mleka w grze nesquik.

Choć z pozoru mogłoby się wydawać, ze wszelkie działania typu stworzenie cywilizacji, budowa wielkich miast i aglomeracji, rozwój techonologiczny świadczą o człowieku, jako istocie otwartej, oświeconej, mądrej i inteligentnej, to tak naprawdę, jednak wszystko, co człowiek tworzy w dzisiejszym świecie świadczy o jego ograniczoności…

Odwołujemy się do horoskopów, jakbyśmy sami nie wiedzieli i hipotetycznie nie potrafili przewidzieć, co się może stać w najbliższej przyszłości… tworzymy miejsca- twierdze, gdzie wpuszczamy jedynie tych, których w danym momencie się nie boimy…

W swoich wyborach kierujemy się stereotypami, które odciążają pamięć ale dominują oczekiwania, nie pozwalają spojrzeć obiektywnie.

Niechętni jesteśmy zmianom… A nasze czasu, jak żadne inne do tej pory są okresem szybkich, ciągle postępujących zmian. Czas się z tym zmierzyć!

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (64) | dodaj komentarz

czwartek, 22 marca 2018

Licznik odwiedzin:  38 220  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 38220

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Praca